آزمون زبان فرانسه

اگر قصد مهاجرت، مسافرت به کشور فرانسه و یا استان کبک کانادا را دارید، دانش زبانی فرانسه کمک بسیاری به پیدا کردن شغل مناسب، تحصیل، ارتباط برقرار کردن با مردم و هم­چنین دریافت اقامت شهروندی به شما خواهد کرد. از این رو شرکت در آزمون‌های مختلف زبان فرانسه برای رسیدن به این اهدف ضروری است. برای این منظور شما می‌توانید در یکی آزمون‌های زیر شرکت کنید.

 • TEF
 • TCF
 • DELF
 • DALF

برای تکمیل اطلاعات خود در مورد آزمون‌های زبان فرانسه تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. 

مهاجرت تحصیلی

1.آزمون TEF

آزمون بین­المللی Test d’Evaluation de Français در سال 1988 توسط مرکز زبان شهر پاریس با هدف ارزیابی سطح آگاهی زبان فرانسه ایجاد شد. این آزمون در چهارچوب استاندارد CEFR در 6 سطح A1-A2-B1-B2-C1-C2 برگزار می‌شود.

آزمون TEF به صورت کامپیوتری یا کاغذی برگزار می‌شود و برای شرکت در این آزمون، دارا بودن حداقل سن 16 سال ضروری است. از جمله کاربردهای این آزمون می‌توان به تحصیل در فرانسه، دریافت شهروندی فرانسه، مهاجرت به کانادا و شهروندی کانادا اشاره کرد.

آزمون TEF مورد تأیید نظام آموزش ملی فرانسه بوده و 1 سال اعتبار دارد. این آزمون دارای 5 بخش است که مهارت‌های درک مطلب، شنیدار، نوشتار و گفتار به زبان فرانسه را مورد ارزیابی قرار می‌­دهد.

درک شنیداری 40 دقیقه 60 سوال
درک نوشتاری 60 دقیقه 50 سوال
نوشتار 60 دقیقه 2 موضوع
گفتار 15 دقیقه 2 موضوع
ساختار و واژگان 30 دقیقه 40 سوال

 

خرید کتاب فرانسه


آزمون TEF پنج نوع آزمون مختلف دارد که بدین ترتیب هستند:

1.TEF Études

این آزمون برای سنجش مهارت‌های گفت‌و‌گویی و نوشتاری بوده و مناسب دانش‌آموزانی است که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه برنامه‌ریزی می‌کنند.

2.TEF Naturalisation

این آزمون برای کسانی مناسب است که قصد سکونت یا اپلای کردن به منظور مهاجرت در فرانسه را دارند.

3.TEF Carte de resident

آزمون کارت اقامت TEF برای تایید مهارت شفاهی و کتبی در سطح A2 است.

4.TEF CANADA

اگر قصد اقامت در کانادا را دارید این آزمون مختص شما است و مهارت‌های شما را می‌سنجد.

5.TEF Québec – TEFAQ

آزمون ارزیابی زبان فرانسه ویژه کبک برای افرادی است که قصد مهاجرت به کبک را دارند.

2.آزمون TCF

آزمون Test de Connaissance du Français ویژه افراد غیر فرانسه زبان است که برای تحصیل، کار و یا دلایل شخصی قصد اخذ مدرکی مطمئن برای این زبان دارند. این آزمون نیز همانند TEF متقاضیان را در شش سطح استاندارد CEFR قرار می‌دهد و شامل سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری است. بخش‌های اجباری شامل درک شنیداری، درک ملطب و تسلط بر ساختارهای زبانی است. بخش اختیاری مربوط به مهارت نوشتاری و گفتاری است. اعتبار این آزمون 1 سال است و دارای چهار نوع مختلف زیر است:

 • TCF TP
 • TCF DAP
 • TCF QUEBEC
 • TCF CANADA

کلاس خصوصی فرانسه

3.آزمون‌های DILF، DELF و DALF

نام دیگر این آزمون‌ها دیپلم زبان فرانسه در سطوح مختلف است. اولین مدرک DILF یا دیپلم اولیه زبان فرانسوی است. دیپلم معمولی زبان فرانسه DELF  است و دیپلم پیشرفته زبان فرانسه DALF نام دارد. این آزمون توسط وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه برای سنجش سطح زبان فرانسه متقاضیان ترتیب داده شده و چهار مهارت شنیدار، خواندن، نوشتار و گفتار مورد سنجش قرار می‌گیرند.

اعتبار این مدارک به صورت مادام‌العمر بوده و همانند مابقی آزمون‌ها شامل شش سطح A1-A2-B1-B2-C1-C2 هستند. تنها تفاوت بین این دو آزمون در سطح آن‌ها است. DELF مربوط به سطوح A1 تا B2 (سطح مبتدی تا میانی) و آزمون DALF دربرگیرنده دو سطح C1 و C2 (سطح پیشرفته) است. برای آزمون DELF، 5 گزینه وجود دارد:

 • DELF tout public
 • DELF Prim
 • DELF junior
 • DELF school
 • DELF Pro

در هر دوی این آزمون‌ها هر چهار مهارت اصلی سنجیده می‌شود که هرکدام در برگیرنده 25 نمره است که از مجموع 100 نمره این آزمون، شما باید حداقل 50 نمره کسب کنید.

برای قبولی در آزمون‌های مختلف فرانسه، منابع آموزشی مختلفی وجود دارد که می‌توانید با مطالعه آن‌ها به نمره دلخواه خود رسیده و قدمی محکم در نزدیک‌تر شدن به مهاجرت و یا زندگی در کشور فرانسه و کانادا بردارید.

یکی از بهترین منابع برای آزمون‌های DELF و DALF سری کتاب‌های Réussir le DELF شامل ۴ کتاب برای سطح های (A1-A2-B1-B2) و Réussir le DALF شامل یک کتاب برای سطح (C1-C2) هستند. هم­چنین می‌توانید به سایت های french-exam.com ، bonjourdefrance.co.uk و delf-dalf.ambafrance-ca.org مراجعه کرده و از منابع و تمارین آن‌ها استفاده کنید.

علاوه بر منابع گفته شده اگر می‌خواهید این زبان را در محیطی آکادمیک فرا گیرید، می‌توانید در کلاس‌های گروهی و یا خصوصی زبان فرانسوی شرکت کرده و یا با استفاده از منابع و کتاب‌های مختلف آموزش زبان فرانسوی در منزل مهارت‌های خود را تقویت کنید. به یاد داشته باشید که برای دستیابی به رویای زندگی و مهاجرت به کشور فرانسه و کانادا، از هیچ تلاشی دست برندارید.

 

مطالب مرتبط:
یادگیری زبان فرانسه در خانه
یادگیری زبان فرانسه از صفر تا صد
10 توصیه برای یادگیری سریع زبان
بعد از انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟
مزایای یادگیری زبان در خارج از کشور
معرفی بهترین اپلیکیشن یادگیری زبان 

۲ دیدگاه برای “معرفی آزمون های زبان فرانسه”

  • سلام،
   دوست عزیز تمامی مطالب توسط تیم تولید محتوای سفیرمال متشکل از مدرسین و معلمین با تجربه و پر سابقه نگارش می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیل بازگشت وجه

بستن
مقایسه