بهترین آموزشگاه زبان کجاست؟

اگر بتوان فرازونشیب‌های یادگیری زبان را در یک کفه‌ی ترازو قرار داد و دردسرهای پیدا کردن یک موسسه‌ زبان خوب را در کفه‌ی دیگر، به احتمال زیاد هر دو کفه با هم برابری خواهند کرد! نمی‌خواهیم خیلی شلوغش کنیم اما حقیقت این است که کیفیت آموزشی، حلقه‌ی مفقوده‌ی زنجیره‌ی آموزش زبان خصوصاً در شهرهای کوچک است. هرچند در شهرهای بزرگ هم رشد قارچ‌گونه‌ی موسسات زبان، راه تشخیص سره از ناسره را بسیار سخت کرده است.

اما ما قصد داریم در این مقاله معیارهای شناخت یک آموزشگاه زبان خوب را به شما نشان دهیم تا کمی از سنگینی این کفه‌ی ترازو و سختی‌های راهتان کم کنیم.

استادان مجرب، ستون یک موسسه زبان

اولین کلید تشخیص یک موسسه زبان خوب، سواد و توانمندی مدرسینش است. یک استاد حرفه‌ای و مجرب علاوه‌بر داشتن مدارک معتبر زبان انگلیسی، سابقه‌ی کار پربار، فن بیان قوی و دانش به‌روزی دارد.

خوب است در اینجا چند ویژگی مهم یک استاد زبان خوب و حرفه‌ای را با هم بررسی کنیم:

 • یک استاد زبان خوب، مشتاق یادگیری و یاد دادن است و با همین اشتیاق زبان‌آموزانش را به یادگیری ترغیب می‌کند.
 • منعطف است و روش‌های آموزشی‌اش را با متدهای روز دنیا تطبیق می‌دهد.
 • هنگام تدریس، به فارسی صحبت نمی‌کند و از زبان‌آموزان هم می‌خواهد که به جز زبان انگلیسی به زبان دیگری صحبت نکنند.
 • در برقراری ارتباط با زبان‌آموزان توانایی بالایی دارد؛ به‌طوری‌که نه بیش از حد خشک و رسمی است و نه بی‌اندازه صمیمی!
 • زبان‌آموزان را نسبت به اشتباهات احتمالی آگاه می‌کند.
 • مدیر خوبی است و می‌تواند طبق زمان‌بندی مشخصی تدریس کند، به سوالات زبان‌آموزان پاسخ دهد و بحث‌های کلاسی را مدیریت کند.
 • از پیشنهادها و انتقادهای سازنده استقبال می‌کند.

شما با در نظر داشتن این ویژگی‌ها به‌راحتی می‌توانید در هر آموزشگاهی به‌راحتی استادهای حرفه‌ای و مجرب را شناسایی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین آموزشگاه آیلتس چه ویژگی‌هایی دارد؟

در بهترین آموزشگاه زبان ، کتاب‌های مناسب حرف اول را می‌زنند

یک آموزشگاه معتبر انگلیسی در انتخاب منابع و کتاب‌های آموزشی با وسواس زیادی عمل می‌کند و به این نکته توجه دارد که کتاب‌های آموزشی علاوه‌برمعتبر و استاندارد بودن، باید با علاقه و فرهنگ زبان‌آموزان هم منطبق باشد. آموزشگاه‌های معتبر برای افزایش کیفیت آموزش، چندین منبع را برای تدریس انتخاب می‌کنند و برای هر مهارت کتاب آموزشی جداگانه‌ای درنظر می‌گیرند، کتاب‌هایی که توسط انتشارات معتبر به چاپ رسیده‌اند و از مجامع بین‌المللی تاییدیه دریافت کرده‌اند.

بهترین موسسه زبان با گذشت زمان و به‌روز شدن منابع، کتاب‌های آموزشی‌اش را تغییر می‌دهد تا هیچ وقت از قافله‌ی پیشرفت و بهبود شیوه‌های آموزشی عقب نماند.

خرید کتاب زبان انگلیسی

ارتقا کیفیت آموزش با استفاده از امکانات سمعی و بصری مدرن

همه می‌دانیم که دیگر دوره‌ی گچ و تخته سیاه به‌سر آمده است. به‌خصوص در یک موسسه زبان که برای آموزش Speaking و Listening به امکانات سمعی و بصری به‌روز نیاز دارد. برای همین یک آموزشگاه زبان خوب، همگام با پیشرفت تکنولوژی امکاناتش را به‌روز می‌کند تا با سرعت بیشتری به بازدهی بالای آموزشی برسد.

برای مثال از محتوای مولتی‌مدیا یا چندرسانه‌ای مثل موشن گرافیک‌ها استفاده می‌کنند. محتواهای آموزشی‌ای که با ترکیب متن، صدا، تصویر و رنگ، روند آموزش زبان را جذاب‌تر می‌کنند و مانع از یکنواحتی کلاس می‌شوند. بنابراین پیش از انتخاب یک موسسه زبان ، حتماً امکانات دیجیتال و کیفیتشان را بررسی کنید.

البته در کنار امکانات سمعی و بصری مناسب، فضای آموزشگاه، مساحت کلاس‌ها، کیفیت تجهیزات، دکوراسیون جذاب، شیوه‌های آموزشی جدید و امکانات رفاهی مناسب هم از دیگر نکاتی است که به ارتقای کیفیت یک آموزشگاه کمک می‌کند.

سیستم ارزشیابی و آزمون‌های استاندارد، نقطه‌ی تمایز یک آموزشگاه معتبر

در یک آموزشگاه باکیفیت که روند آموزش با اصول هدفمندی دنبال می‌شود به‌جای اینکه با برگزاری امتحان‌های سنگین و اضطراب‌آورِ آخر ترم، فشار زیادی را در روزهای پایانی به زبان‌آموز تحمیل کند، در طول ترم با ارائه‌ی پروژه‌های جذاب، هم زبان‌آموز را به یادگیری ترغیب می‌کنند و هم آموخته‌هایش را محک می‌زنند. به این نوع آزمون‌ها، آزمون دستاوردی (Achievement test) گفته می‌شود. روشی که به بهبود کیفیت آموزش بسیار کمک می‌کند.

در پایان دوره هم با برگزاری آزمون‌های استاندارد، علاوه‌بر سنجش میزان یادگیری زبان‌آموزان، با توجه به نتایج به‌دست آمده، متدهای آموزشی‌شان را به‌طور مرتب اصلاح می‌کند.

یک آموزشگاه معتبر انگلیسی ، مدرک معتبر ارائه می‌کند

آموزشگاه زبانی که بر اساس معیار و اصول استاندارد آموزش می‌دهد و آزمون‌های استانداردی هم برگزار می‌کند، مطمئناً به‌عنوان یک موسسه زبان معتبر شناخته می‌شود. به‌این‌ترتیب بعد از اتمام آزمون‌ها، مدرک معتبری را در اختیار زبان‌آموز قرار می‌دهد. هرچند گفتن ندارد که توانمندی بالای شما در مهارت‌های مختلف زبان، مهم‌تر و معتبرتر از هر مدرکی است.

چطور از انتخابمان مطمئن شویم؟

حالا که معیارهای تشخیص یک آموزشگاه معتبر انگلیسی را می‌دانید، به‌راحتی می‌توانید با سر زدن به چند آموزشگاه، محیط آموزشی و میزان امکاناتشان را بررسی کنید و با مطرح کردن چند پرسش ساده، از انتخابتان مطمئن شوید.

اگر نمی‌دانید چه سوالاتی بپرسید، ما این سوالات کلیدی را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 • روش انتخاب استاد در این آموزشگاه چگونه است؟
 • مدرسین این آموزشگاه مدارک معتبری مثل CELTA، TKT و… دارند؟
 • شرایط تدریس در این آموزشگاه چگونه است؟
 • برای آموزش مهارت‌های مختلف زبان چه منابعی به زبان‌آموزان ارائه می‌شود؟
 • در این آموزشگاه چند زبان تدریس می‌شود؟

به یاد داشته باشید که هر چه تعداد زبان‌هایی که یک موسسه آموزش می‌دهد بیشتر باشد احتمال پایین بودن کیفیت آموزشی هم بیشتر است. البته این موضوع، یک اصل نیست اما در اغلب اوقات وضعیت به همین صورت است.

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم اصول و معیارهای صحیحی که برای شناخت یک آموزشگاه زبان خوب به آن احتیاج دارید در اختیارتان قرار دهیم تا به‌سادگی و با کمترین مشکلی به انتخاب درستی برسید.

خوب است بدانید که آموزشگاه زبان سفیر با داشتن استادان مجرب و حرفه‌‌ای، ارائه‌ی منابع و کتاب‌های مناسب در کنار امکانات سمعی و بصری پیشرفته در تلاش است تمامی آنچه که زبان‌آموزان در راه یادگیری به آن احتیاج دارد، برایشان فراهم کند. ناگفته نماند که سفیر بعد از برگزاری آزمون‌هایی مطابق با استانداردهای روز دنیا، مدارک معتبری را به زبان‌آموزان ارائه می‌کند.

پس اگر تصمیم گرفته‌اید آموزش زبان را در اولویت اهدافتان قرار دهید، بهتر است فرصت را از دست ندهید و با عزمی جزم به کمک معیارهایی که به شما معرفی کردیم، یک آموزشگاه معتبر انگلیسی را شکار کنید!

۷ دیدگاه برای “بهترین آموزشگاه زبان کجاست؟”

 1. سلام بچه ها. من میخوام زبان خوندن رو شروع کنم ولی نمیدونم کدوم آموزشگاه بهتره؟ سفیر بهتره یا کانون؟ من قبلا یکم زبان خوندم الان نمیدونم سفیر برم یا ایران مهر یا کانون. میشه لطفا بهم کمک کنین!

  • من خودم از بچگی کلاس زبان رفتم. هم کانون خوندم هم کیش و هم سفیر. هر کدومشون نقاط ضعف و قوت خودشون رو دارن. مثلا کانون روی گرامر خیلی خوب کار میکنه ولی خب از طرفی اینقدر سختگیره که ممکنه از زبان زده بشی. کیش اون موقع که من میرفتم حدود ۱۵ سال پیش واقعا عالی بود. حیف که دیگه از بین رفته. سفیر هم برای مکالمه زبان عالیه ولی خب خیلی رو گرامر کار نمیکنه. کلا تو همه اینها هم بستگی به استادت داره و هم بستگی به خودت.

  • من از بچگی آموزشگاه های مختلفی رفتم برای یادگیری زبان اما زمانیکه وارد دوره راهنمایی شدم تصمیم گرفتم برم موسسه ای که معتبر تر باشه و متد تدریس شون رو دوست داشته باشم. رفتم موسسه سفیر اون زمان هم کتاب اصلی داشتیم هم فیلم و هم کتاب داستان انگلیسی. خیلی خوب بود حتی برای کتاب داستان هم امتحان داشت باعث میشد حتما کتاب داستان رو بخونیم و معلم ها میگفتن جلوتر بخونیم و جلسه بعد خلاصه قسمتی که خوندیم رو بگیم به نظرم خیلی خوب بود و باعث میشد دایره لغاتم زیاد بشه. یادگیری زبان رو ادامه دادم و پیشرفت خوبی هم داشتم تازه کلی دوست پیدا کرده بودم این خیلی اتفاق خوبی بود، ولی رسیدم به زمان کنکور و مجبور شدم به خاطر کنکور زبان خوندن رو بزارم کنار و بعدش هم دانشگاه. چند سالی طول کشید و دوباره تصمیم گرفتم برم کلاس زبان. به خاطر تمام خاطرات خوبی که از آموزشگاه زبان سفیر داشتم دوباره برگشتم سفیر و تعیین سطح دادم و ثبت نام کردم. درسته متد شون عوض شده، مخصوصا امتحانا که به خاطر مصرف کمتر برگه سوالات رو روی تلویزیون کلاسا نمایش میدن اولش خیلی برام سخت بود و بیشتر استرس میگیرفتم اما کم کم عادت کردم و خوشحالم که به فکر محیط زیست هستن. درکل هنوزم به نظر من کلاس های موسسه سفیر بهترینن.

  • به نظر من بهترین آموزشگاه زبان آموزشگاه شکوه بود که خیلی قدیمیه و الان خیلی کیفیت خوبی نداره ولی بعد اون سفیر هم جز قدیمی ها هستش که تونسته خودشو به روز نگه داره. اونم جز آموزشگاه های خوب زبان هستش کلا زبان خوندن به خود ادم بستگی داره که چقدر علاقه داره و بتونه هر روز بخونه چون زبان انگلیسی فراره و باید خودتو توی محیط قرار بدی تا یادت نره

 2. من معمولا آموزشگاه های ثبت نام میکنم که نزدیک خونه مون باشه تا رفت و آمد راحت باشه. البته که دانش و تجربه استاد زبان هم برام خیلی اهمیت داره.

 3. به نظر من موسسه سفیر به دلیل شعبه های زیادی که داره و معلم های خوبش و متدهای نوآورانه اش همیشه بهترین بوده

 4. به نظر شما بهترین اموزشگاه زبان در تهران کجاست؟ من خیلی اطلاعات ندارم. تو بعضی سایتها نوشته ایران اروپا از همه بهتره ولی من تا حالا اسمش رو نشنیدم کسی تجربه داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه