برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی

انگلیسی زبان‌ها یک ضرب‌المثل معروف دارند که می‌گویند”Practice Makes perfect” . جانِ کلام این ضرب المثل این است که اگر شما می‌خواهید در یادگیری زبان انگلیسی موفق باشید باید برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید و هر روز مدت زمانی را به مقوله یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید. اگر شما در طول روز فقط و فقط 35 دقیقه را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید بعد از چندین ماه پیشرفت چشم‌گیری در سطح زبان انگلیسی‌تان مشاهده خواهید کرد.

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا برای پیشرفت باید برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی داشت و  هر روز و حداقل 30 دقیقه را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید؟ دلیل این امر این است که هر چه بیشتر درس بخوانید و در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرید موفق تر می‌شوید. راه‌های زیادی وجود دارد که شما بتوانید در طول روز زبان انگلیسی را یاد بگیرید. به این روش یادگیری “یادگیری Passive” یا منفعل می‌گویند.

به برنامه ریزی روزانه‌تان دقت کنید. آیا در طول روز برنامه های تلویزیونی زبان اصلی نگاه می‌کنید؟ به آهنگ‌های انگلیسی گوش می‌دهید؟ خودتان را در شرایطی قرار می‌دهید که زبان انگلیسی را بشنوید یا به زبان انگلیسی صحبت کنید؟ اگر هر کدام از این کارها را انجام می‌دهید شما به صورت منفعل یا Passive زبان انگلیسی را فرا می‌گیرید. یادگیری منفعل زمانی اتفاق می‌افتد که شما مشغول کارهای روزانه تان هستید و در عین حال در محیط پیرامون شما فیلم، آهنگ یا برنامه تلویزیونی به زبان انگلیسی پخش می‌شود و یادگیری اتفاق می‌افتد و شما نیازی نیست پشت میز بنشینید و درس بخوانید.

در کنار یادگیری منفعل شما باید در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی حداقل روزی 35 دقیقه را به یادگیری فعال یا Active learning اختصاص دهید. در هنگام یادگیری فعال تمام تمرکز شما روی لغات، گرامر و همه آن چیزی است که مطالعه می‌کنید.

چگونه با اختصاص 35 دقیقه در روز به  زبان انگلیسی، این زبان را یاد بگیریم؟

7 دقیقه : یک لغت جدید یاد بگیرید.

حتی اگر تمام کلماتی که می‌شنوید یا می‌خوانید را کاملا متوجه نشوید، از طریق بستری که این لغات در آن استفاده شده اند می‌توانید تا حدودی معنی آن را حدس بزنید. اما 7 دقیقه از روز را اختصاص دهید تا این لغات را به درستی (نه با توجه به Context) یاد بگیرید.

لغات جدید را از کجا یاد بگیریم؟

در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی، شما می توانید با تهیه یک کتاب لغت، دایره لغات موضوعی خود را افزایش دهید. این لغات معمولا معانی سلیس و روانی دارند و با مثال کاربرد آنها توضیح داده شده است و شما می‌توانید لغات جدید را به راحتی به حافظه خود بسپارید. همچنین اگر به تماشای فیلم و سریال‌های زبان اصلی علاقه دارید می‌توانید کلمات و لغاتی که توسط انگلیسی زبان‌ها استفاده شده اند را یادداشت کنید و در این 7 دقیقه معنی و کاربرد آن را چک کنید.

در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی، چگونه در 7 دقیقه لغت یاد بگیریم؟

 1. یک کاغذ سفید انتخاب کنید
 2. کلمه ای که می خواهید یاد بگیرید را انتخاب کنید.
 3. کاغذ خود را به 4 قسمت تقسیم کنید
 4. لغتی که انتخاب کردید را در مرکز صفحه بنویسید
 5. در بالای صفحه سمت چپ، معنی کلمه و نوع آن (اسم، فعل، صفت یا قید) را بنویسید.
 6. در بالای صفحه سمت راست، مثالی را بنویسید که در آن از لغت مورد نظر استفاده شده باشد.
 7. در قسمت پایین سمت چپ لغات مترادف های لغت مورد نظر را یادداشت کنید.
 8. در قسمت پایین سمت راست انواع مختلف خانواده لغت مورد نظر را بنویسید و کاربرد هر یک را یاد بگیرید.

در طول روز از این لغت و هم خانواده هایش استفاده کنید.

 

5 دقیقه : یک اصطلاح کاربردی یاد بگیرید.

اصطلاحات به پر اهمیتی لغات هستند و اگر فقط لغت یاد بگیرید شاید بتوانید از سوال ?How are you استفاده کنید ولی هیچ گاه نخواهید توانست اصطلاح ?What’s up را یاد بگیرید و بیشتر همانند مردم بومی انگلیسی زبان صحبت کنید. شما معمولا می‌توانید اصطلاحات کاربردی را از در فیلم‌های زبان اصلی یاد بگیرید و یا از طریق کتاب‌ های یادگیری اصطلاحات کاربردی این بخش زبان خود را تقویت کنید. در برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی تان از اصطلاحات و Idiom  ها غافل نشوید.

چگونه در 5 دقیقه، روزانه اصطلاحات کاربردی یاد بگیریم؟

 1. اصطلاح مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 2. جمله ای که اصطلاح در آن به کار رفته است را بخوانید و معنی اصطلاح را از طریق جمله بفهمید
 3. به این سوالات پاسخ دهید: آیا در زبان مادری تان اصطلاحی شبیه این اصطلاح استفاده می شود؟ در چه شرایطی در زبان مادری تان از این اصطلاح استفاده می کنید؟
 4. جمله ای بسازید که در آن از این اصطلاح به صورت کاربردی استفاده شود.

5 دقیقه: مهارت گرامر خود را تقویت کنید.

به عنوان کسی که زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم/ خارجی فرا می‌گیرد یاد گرفتن تمام ساختار های گرامری بسیار کار سختی است. نفس عمیق بکشید و برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی تان را جوری تنظیم کنید که کم کم گرامر های کاربردی را یاد بگیرید. اگر هر روز فقط 5 دقیقه را به یادگیری اختصاص‌ دهید از میزانی پس از گذشت چند روز یاد گرفته اید قطعا متعجب خواهید شد. شما می توانید کتاب گرامر مناسب سطح خود را انتخاب کنید و هر روز یک ساختار جدید و کاربردی را تمرین کنید.

چگونه در 5 دقیقه، روزانه مهارت گرامر خود را تقویت کنیم؟

 1. یک درس کوتاه گرامری را از یک کتاب گرامر انتخاب کنید و آنرا مطالعه نمایید
 2. با استفاده از کتاب هایی که به تقویت مهارت ریدینگ می پردازند یک پاراگراف یا یک متن مناسب سطحتان را بخوانید و گرامر مورد نظرتان را در آن پیدا کنید.
 3. با استفاده از گرامر هایی که یاد گرفته اید در مورد خودتان واطرافیانتان جمله بسازید.

13 دقیقه : خبر بخوانید / پادکست انگلیسی گوش کنید.

با خواندن خبر نه تنها زبان انگلیسی خود را تقویت می‌کتید بلکه در مورد مسائل روز دنیا هم اطلاعات کسب می‌کنید و می‌توانید با دیگران در مورد موضوعات روز دنیا حرف بزنید. سایت های خبری بسیار زیادی هستند که شما می‌توانید با مراجعه به آنها هر روزه اخبار جدید را بخوانید. اگر به مسائل سیاسی و اتفاقات جهان علاقه ای ندارید خودتان را اذیت نکنید. موضوع مورد علاقه تان را انتخاب کنید و پادکست گوش دهید.

اخبار انگلیسی برای تقویت زبان

چگونه در 13 دقیقه، روزانه با استفاده از اخبار و پادکست، زبان انگلیسی یاد بگیریم؟

 1. موضوع مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.
 2. بار اول گوش کنید و لیستی از لغات و اصطلاحاتی که نمی دانید را بنویسید.
 3. ایده کلی متن را درک کردید؟ یکبار دیگر گوش کنید و با استفاده از متن فایل صوتی درک خود را کامل‌تر کنید.

5 دقیقه: هر آنچه یاد گرفتید را دوره کنید

فقط در 30 دقیقه هم لغت جدید یاد گرفتید هم اصطلاح جدید و هم یک ساختار گرامری و هم گوش شما به شنیدن زبان انگلیسی آشنا تر شد. اما این 5 دقیقه پایانی، کلیدی‌ترین زمان یادگیری شما در طی روز است. هر انچه یاد گرفتید را دوره کنید. چقدر از مطالب 30 دقیقه پیش را به یاد دارید؟

همه چیز را با صدای بلند دوره کنید تا روی مهارت گفتاری خود هم تمرکز و تمرین کرده باشید. جمله جدیدی بسازید و لغت و اصطلاحی که یاد گرفتید را دوره کنید. با استفاده از ساختار گرامری که یاد گرفتید هم جمله بسازید. پادکستی که شنیدید یا اخبار آن روز را در یک یا 2 جمله خلاصه کنید.

نکته پایانی:

هرچقدر هم سرتان شلوغ باشد قطعا می توانید 30 دقیقه در روز را به خودتان اختصاص دهید و زبان بخوانید پس تنبلی را کنار بگذارید، برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی را از همین الان شروع کنید.

 

مطالب مرتبط:
افزایش سرعت ریدینگ
روش تقویت اسپیکینگ
آموزش زبان انگلیسی در 50 روز
یادگیری زبان انگلیسی در کوتاهترین زمان
چگونه رایتینگ را تقویت کنیم؟

۳ دیدگاه برای “برنامه ریزی روزانه برای یادگیری زبان انگلیسی”

 1. سلام بسیار مطلب مفیدی بود. من ده سال سابقه تدریس زبان دارم و به نظرم اگر کسی موارد مطرح شده رو دنبال کنه به موفقیت میرسه.

 2. سلام. آیا نرم افزاری برای یادگیری زبان انگلیسی هست که من بتوانم با صرف ۳۵ دقیقه در روز سطح زبان انگلیسی ام را بهبود ببخشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه